طاق بستان - کرمانشاه

 مسیر دسترسی:

دسترسی به طاق بستان ساده است.کافی است وارد شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه شده و از اولین نفر نشانی طاق بستان را بگیرید.خیابان طاق بستان در مجاورت پارک طاق بستان و در دامنه کوه طاق بستان.

طاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد.

نام این مجموعه در حقیقت طاق وسان است که در زبان محلی به معنای طاقی از سنگ است.نمای این سنگنوشته ها به سمت جنوب است.کوههای منطقه شباهت زیادی به کوههای بیستون دارد.

طاق بستان شامل 3 سنگنوشته (سنگتراش) است و با توجه به قرارگرفتن دو سنگنوشته در طاقی بزرک (و شاید دلایلی دیگر) تا حد قابل قبولی سالم مانده است.و با توجه به اینکه هم اکنون در حریم شهر کرمانشاه قرار گرفته است بازدید های زیادی از آن در طول سال انجام میگیرد.این سنگنوشته ها شامل سه بخش است.

طاق بزرگ :  تاجگذاری خسرو پرویز

طاق کوچک : تاجگذاری شاهپور دوم و سوم

نقش اردشیر دوم : تاجگذاری اردشیر دوم

 

اگر طاق بستان را از سمت چپ (غرب) نظاره کنید اولین اثر مربوط به تاج گذاری خسرو پرویز پادشاه نامدار دوران ساسانیان است.این طاق که 12 متر ارتفاع دارد در بالا شامل نقش خسرو پرویز در میان فروهر و آناهیتا است .

در پایین هم نقش یک سرباز ساسانی زره پوش و نیزه به دست دیده میشود که منتسب به خسرو پرویز هم میباشد.در اطراف طاق نیز نقش فرشتگان تراشیده شده است.

                                 نمایی از طاق بزرگ:

 اثر بعدی که در میان آثار دیگر قرار گرفته به طاق کوچک معروف است.شکل کلی طاق مشابه طاق بزرگ ولی ارتفاع آن تقریبا نصف طاق کوچک است.در این طاق نقش شاهپور دوم و سوم ،دهمین و دوازدهمین پادشاه ساسانیان نقش بسته است.

این دو نقش شبیه هم تراشیده شده و تنها در چهره و مدل ریش کمی با هم تفاوت دارند.

       نمایی از طاق کوچک:

 در شرقی ترین محل نیز نقش تاجگذاری اردشیر دوم قرار دارد.این سنگتراش بر خلاف طاق بزرگ و کوچک فاقد طاق است.در طرفین اردشیر نیز اهورامزدا و زرتشت قرار دارند.

نکته جالب این نقش این است که در زیر پای اردشیر دوم تصویر یکی از پادشاهان روم (ژولیان) قرار گرفته است که به نوعی تحقیر رومیان به حساب می آید.

       نقش تاجگذاری اردشیر دوم:

طاق بستان یکی از آثار ارزشمند دوران ساسانیان است که اطلاعات مهمی از قرن سوم میلادی را در بر دارد.در نقش های آن سعی شده است شکوه و عظمت پادشاهان دوران ساسانیان را نمایش دهد و همچنین نقش ها تداعی کننده آن است که پادشاهان دارای فر ایزدی بوده و پادشاهی خود را از خداوند گرفته اند.

در میان این سنگنوشته ها اطلاعات ارزشمندی از پوشش،آیین و همچنین اهمیت موسیقی در آن زمان به چشم میخورد.در محوطه طاق بستان نیز دریاچه ای از چشمه ای طبیعی که در زیر نقش ها قرار داشته است ایجاد شده است و در مجموع محوطه طاق بستان محوطه زیبا و چشمگیری است.

************************************************************

 

 

/ 7 نظر / 392 بازدید
مه مانند

وبلاگ قشنگی داری خوشحال میشم با شما تبادل لینک داشته باشم به منم سر بزنید

ساوه آفرود

سلام "ساوه آفرود" تولید کننده تجهیزات روشنایی آفرود، طبیعت گردی، کوهنوردی و سفر در صورت تمایل برای تبادل لینک اطلاع دهید تا ماهم وبلاگ شما رو لینک کنیم با تشکر saveh-offroad.blogfa.com

کلوخ

وبلاگتون بسیار خوبه استفاده کردم

توضحیاتتون خیلی مختصر اما کامل و گویا بود. از بابت زحماتتون ممنونم

متزنبام

سلام. در طاق بزرگ یک شنگ نگاره رنگی وجود داره که مربوط به دوره قاجاریه است. کاملا با کنده کاریهای ساسانی کنتراست داره. لینکش این ه: http://fa.wikipedia.org/wiki/طاق_بستان#mediaviewer/File:FathAli_shah-taqe_bostan-Photos_from_Sahand_Ace.jpg و به نستعلیق هم چیزهایی نوشته. [لبخند]

متزنبام

http://fa.wikipedia.org/wiki/طاق_بستان#mediaviewer/File:FathAli_shah-taqe_bostan-Photos_from_Sahand_Ace.jpg

در مورد کنده کاری (بخونید گند کاری) قاجار چیزی ننوشتید