آبشار یاسوج-کهکیلویه

مسیر دسترسی:

شهر یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد است.فاصله این شهر از تهران ، شیراز و اصفهان به ترتیب حدود 670 ، 290 و 150 کیلومتر است.برای رسیدن به آبشار یاسوج کافی است در بولوار ابوذر که در شمال شرقی شهر قرار گرفته وارد خیابان آبشار شوید.با ادامه مسیر به طول 2 الی 3 کیلومتر با شیبی ملایم به پارک جنگلی آبشار میرسید.اتومبیل خود را در این مکان پارک نموده و با پیاده روی کوتاهی به انتهای پارک میرسید.

در انتهای پارک رودخانه از میان دو صخره بلند خارج میشود.اگر مسیر میان صخره ها را حدود 150 متر طی نمایید به آبشار میرسید.

از همان ابتدا که وارد خیابان آبشار میشوید زیبایی های مسیر دلربایی میکند.مخصوصا اگر در روزهای کم تردد به اینجا بیایید.مسیر پوشیده از درختان بید و چنار کهنسالی است که قامت خودشان را بر روی جاده خم کرده اند و گهگاهی اجازه دیدن کوههای سر به فلک کشیده اطراف را به شما میدهند.

متاسفانه برای ورود هر وسیله به پارک ورودیه گرفته میشود.برای سال 92 این ورودیه 3000 تومان است.در طرفین خیابان آبشار قهوه خانه ها و رستوران های زیبایی قرار گرفته که نشستن بر روی تخت های آن زیر درختان و خوردن چای دیشلمه صفای خاصی دارد.

 

یکی از باغ-رستوران های مسیر آبشار:

 

تابلو راهنمای آبشار:

 

دورنمایی از منطقه:

 

خیابان آبشار:

 

پارک آبشار یاسوج:

پارک آبشار یاسوج با استفاده از پتانسیل طبیعی منطقه و درختان زیبایی که در مسیر رودخانه رشد کرده اند و همچنین حصار دیوار مانندی که دو رشته کوه اطراف آن ایجاد کرده اند در راستای شرقی غربی ساخته شده است.در این پارک با هدایت آب رودخانه داخل استخر ها و حوضچه ها و ایجاد آبریز ها و آبشار های کوچک مناظر زیبایی ایجاد شده است.

آلاچیق هایی برای اسکان و محل هایی برای نشستن و نظاره کردن طبیعت آن ایجاد شده است.با توجه به قامت بلند درختان و محصور بودن محل توسط دو رشته کوه ، این محل آب و هوایی خنک و دلپذیر در تابستان دارد.

 

 

آبشار یاسوج:

در انتهای تنگه یاد شده جاییکه ارتفاع حدود 9 متر دارد آبشار یاسوج واقع شده است.برای رسیدن به این آبشار باید مسیر حدودا 150 متری را داخل تنگه طی کنید.برای استفاده از آب،لوله های فلزی قطوری در مسیر نصب شده که برای اینکه پایتان را داخل آب سرد رودخانه نگذارید میتوانید از روی آنها عبور کنید.البته این لوله ها نمای زشتی به تنگه داده است.شکل تنگه مشابه «تنگه واشی» در فیروزکوه است اما خیلی کوتاه تر از آن.با طی کردن این مسیر آبشار نمایان میشود.

این رودخانه از به هم پیوستن چندین چشمه در بالادست کوه ها ایجاد شده و آب زلالی دارد.از آب آن برای تامین آب شرب یاسوج و همینطور آبیاری باغ های این منطقه استفاده میشود.در کنار آبشار پله فلزی ایجاد شده است که از طریق آن میتوان ارتفاع 9 متری آبشار را بالا رفت.منطقه بالای آبشار توسط درب های فلزی محصور شده و ادامه مسیر به آن امکانپذیر نیست.احتمالا این مناطق متعلق به سازمان منابع طبیعی یا سازمان آب و فاضلاب باشد و شاید هم مالک خصوصی داشته باشد.

تصور تنگه و آبشار یاسوج بدون سازه های فلزی،لوله ها و پلکان آن خیلی زیباست  اما ساخت این تاسیسات به نحوی که کوچکترین اثری از تلاش برای زیبایی آنها نمیبینید به شکلی غم انگیز چشم انداز آن را خراب کرده است.مسئولین حتی زحمت رنگ آمیزی لوله ها را به خود نداده اند.

آب رودخانه حتی در فصل تابستان خیلی سرد است و قرار دادن پا در آن برای بیشتر از چند ثانیه بسیار مشکل است.در کنار آبشار محلی برای اسکان و اطراق نیست و تنها میتوانید آبشار را ببینید،عکس یادگاری بگیرید،چند لحظه ای پای خود را در آب خنک آن قرار دهید و شاید هم کمی زیر بارش قطره های آب این آبشار بمانید و دوباره به پارک برگردید.

 

 ************************************************************

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 370 بازدید