ماسوله - گیلان

مسیر دسترسی :

شهر ماسوله در استان گیلان و در مجاورت استان زنجان واقع شده است.نزدیکترین شهر بزرگ به ماسوله فومن است .برای رسیدن به شهر ماسوله  کافی است از شهر فومن وارد جاده ماسوله شده و 35 کیلومتر در میان جاده سرسبز و زیبای آن حرکت کنیم.

فاصله شهر فومن از مرکز استان (رشت) 35 کیلومتر است.چنانچه از تهران قصد عزیمت به فومن و ماسوله را دارید نیازی به گذشتن از شهر رشت نیست،در آزادراه قزوین-رشت بعد از امامزاده هاشم و بلافاصله بعد از پلیس راه  وارد جاده فومن شده و از  این مسیر راهی ماسوله شوید.مسیرهای دسترسی در نقشه زیر مشخص شده است.

شهر ماسوله را میتوان در یک نگاه دید زیرا خانه های آن در دامنه کوه پرشیبی ساخته شده اند.شیب زیاد شهر امکان وجود کوچه در این شهر را سخت کرده است  و به همین دلیل پشت بام هر خانه حیاط خانه بالایی و در عین حال به عنوان کوچه برای عبور عابران استفاده میشود.

 

 

 

 

از ویژگی های بارز این شهر این است که امکان ورود وسایل نقلیه در آن وجود ندارد.

هرچند ماسوله در استان گیلان در منطقه ای سرسبز قرار گرفته است اما هوای زمستان آن بسیار سرد است و ارتفاع برف در بعضی مواقع موجب مسدود شدن مسیر ها و معابر آن میشود.معماران اولیه ماسوله برای این منظور تکنیک خاصی به کار برده اند.اکثر خانه ها بصورت تو در تو و در دو بخش ساخته شده که بخش داخلی آن که راه برون رفت دمای کمتری دارد و عمدتا آشپزخانه هم در آن قرار گرفته برای زمستان ساخته میشود که در زبان محلی به آن سومه  نیز میگویند.بیشتر خانه ها دو طبقه ساخته میشوند.

 

سکونت گاه اولیه ماسوله که در زبان محلی به آن «کهنه ماسوله» میگویند که در فاصله 8 کیلومتری از ماسوله قرار گرفته است.مهاجرت تدریجی اهالی ماسوله به مکان فعلی نیز احتمالا به خاطر شیوع طاعون در سال 943 هجری قمری بوده است.

هرچند جاذبه اصلی شهر ماسوله معماری منحصر به فرد آن است اما طبیعت زیبای منطقه ماسوله و آب و هوای مطبوع آن سبب شده است که همه ساله ایرانگردان زیادی از کشور عزیزمان و سرتاسر جهان به دیدن آن بیایند.کوه های پوشیده از جنگل،جاده های جنگلی و پر پیچ و خم ، رودخانه ها و آبشار های کوچک و بزرگ از شاخصه های این منطقه به شمار میرود.

صنایع دستی و خوراکی های خوشمزه گیلان هم توسط فروشندگان محلی در آن به فروش میرسد.

            طبیعت زیبای ماسوله:

 

 

 

مزار امامزاده عون ابن محمد حنیفه نیز در این روستا دارای ارزش و احترام بالایی است و همه ساله در ایام ماه محرم اهالی مناطق اطراف نیز برای برگزاری مراسم عزاداری به این امامزاده می آیند.

شهر ماسوله در نزدیکی «قلعه رودخان» ، «شاهزاده ابراهیم» ، «شاهزاده اسحاق» و «ساحل گیسوم» قرار دارد که میتوانید در برنامه سفر خود این مکان های زیبا را ببینید.

 

 

 

 

 ************************************************************

 

 

 

/ 2 نظر / 6048 بازدید
رز مريم

با سلام مثل هميشه زيبا بود

[لبخند]عالی بود